|
Rośliny zielne w najbliższej okolicy
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2767 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Scenariusz zajęć pozalekcyjnych klubu miłośników przyrody - przykładowa lekcja opracowana na 2 godziny z możliwością wyjścia w teren. Scenariusz jest przewidziany dla uczniów klasy piątej szkoły podstawowej.
Scenariusz zajęć pozalekcyjnych “Klubu Miłośników Przyrody” dla klas V
Opracowała Elwira Jankowska
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Szprotawie
Temat: Rośliny zielne w najbliższej okolicy
Czas realizacji : 2 godziny lekcyjne
Miejsce realizacji: Szkoła i teren wokół niej
Cele ogólne:
- kształcenie umiejętności obserwacji, korzystania z lupy i różnych źródeł wiedzy
- utrwalenie informacji dotyczących morfologii roślin zielnych
- poznanie jednostek systematycznych
Cele szczegółowe:
- stosowanie jednostek systematycznych (rodzaj, rodzina, gatunek)
- umiejętność rozpoznawania roślin po cechach budowy zewnętrznej
- umiejętność pracy w grupie
- umiejętność gromadzenia i przechowywania zbiorów botanicznych
Metody i formy pracy: pogadanka, burza mózgów, obserwacja, praca grupowa, zajęcia w terenie
Środki dydaktyczne: klucze do rozpoznawania gatunków, atlasy roślin, lupy, kserokopiarka, stare gazety, gazetka ścienna,
Przebieg zajęć:
- Faza wstępna
- czynności organizacyjne (powitanie i lista obecności)
- Podanie tematu i omówienie sposobu realizacji(podział na 3 grupy)
- Przypomnienie o bezpiecznym poruszaniu się w terenie
- Faza realizacyjna
- przejście do parku przy szkole, zbieranie roślin zielnych znanych uczniom i nieznanych ( każda grupa do 10 gatunków)
- w bibliotece szkolnej wykonanie kserokopii zebranych materiałów
- powrót do klasy, oznaczanie gatunków na podstawie kluczy i atlasów, zwracanie uwagi na cechy morfologiczne liści, łodyg, korzeni, kwiatów (informacje z lekcji przyrody)
- prezentacja kserowanych roślin – dyskusje dotyczące prawidłowej nazwy gatunkowej
- Faza podsumowująca
- umieszczenie podpisanych roślin na gazetce ściennej
- ułożenie roślin w celu zasuszenia w starych gazetach (do przygotowania zielnika )
- wybranie najlepszej grupy botaników , która bezbłędnie nazwała rośliny
|
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|